رژیم غذایی

رژیم غذایی سرویس پرداخت شناسه دار زرین پال

به مجموع غذاهای مصرف شده توسط یک شخص، رژیم غذایی می گویند. کلمه رژیم معمولا به استفاده از تغذیه خاص به دلایل سلامتی یا مدیریت وزن اشاره دارد (که این دو اغلب به هم مرتبط هستند). اگرچه انسان‌ها همه چیزخوار هستند، اما هر فرهنگ و هر فرد دارای برخی ترجیحات غذایی یا برخی تابوهای غذایی است. که ممکن است به دلیل سلیقه شخصی یا دلایل اخلاقی باشد. انتخاب‌های غذایی متفاوتی وجود دارد که ممکن است برای فرد، سالم یا ناسالم باشند.

تغذیه کامل در رژیم غذایی مستلزم مصرف و جذب ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه ضروری از پروتئین و اسیدهای چرب ضروری از مواد غذایی حاوی چربی، همچنین انرژی غذا به شکل کربوهیدرات، پروتئین و چربی است. عادات و انتخاب‌های غذایی نقش بسزایی در کیفیت زندگی، سلامت و طول عمر دارند.

رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم سلامتی را بهبود می‌بخشد و حفظ می‌کند، که شامل جنبه‌های سلامت روانی و جسمی می‌باشد. رژیم‌های غذایی خاص، مانند رژیم غذایی DASH، در درمان و مدیریت بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود.

توصیه‌های غذایی برای بسیاری از کشورهای مختلف وجود دارد و آنها معمولاً بر یک رژیم غذایی سالم و متعادل که از نظر فرهنگی مناسب است تأکید می‌کنند. این توصیه‌ها با مقادیر مرجع رژیم غذایی که اطلاعاتی در مورد پیشگیری از کمبود مواد مغذی ارائه می‌دهند، متفاوت است.

انتخاب‌های غذایی

رژیم‌های غذایی سالم، رژیم‌هایی هستند که در آنها از گروه‌های خاص یا انواع خاصی از غذاها، چه به دلیل ملاحظات بهداشتی و چه با انتخاب اجتناب می‌شود. بسیاری از افراد منابع حیوانی را به دلایل سلامتی، مسائل اخلاقی، یا کاهش تأثیر شخصی خود بر محیط‌زیست، مصرف نمی‌کنند. افراد در رژیم گیاهخواری متعادل مواد مغذی کافی را به دست می‌آورند، اما ممکن است نیاز به تمرکز ویژه بر مصرف مواد مغذی خاص مانند پروتئین، آهن، کلسیم، روی و ویتامین B12 داشته باشند. خام خواری از دیگر رویکردهای انتخاب‌های غذایی است. تحصیلات، درآمد، در دسترس بودن و سلامت روان همه از عوامل اصلی برای انتخاب رژیم غذایی هستند.

انواع رژیم غذایی

در اینجا انواع رژیم غذایی برای کمک به بهبود سلامت کلی شما آورده شده است.

1. رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم مدیترانه‌ای از دیرباز به عنوان استاندارد طلایی برای تغذیه، پیشگیری از بیماری، سلامتی و طول عمر در نظر گرفته شده که بر اساس مزایای تغذیه و پایداری آن است.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر اساس غذاهایی است که مردم کشورهایی مانند ایتالیا و یونان به طور سنتی مصرف می‌کردند. سرشار از:

• سبزیجات

• میوه ها

• غلات کامل

• ماهی

• آجیل

• عدس

• روغن زیتون

2. رژیم غذایی DASH

رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون بالا یا DASH، یک برنامه غذایی است که برای کمک به درمان یا پیشگیری از فشار خون بالا طراحی شده است.

بر خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و گوشت بدون چربی تاکید دارد. نمک، گوشت قرمز، قندهای اضافه شده و چربی آن کم است.

در حالی که رژیم DASH یک رژیم کاهش وزن نیست، بسیاری از افراد گزارش می‌دهند که وزن آنها کاهش پیدا کرده است.

رژیم DASH وعده‌های خاصی از گروه‌های غذایی مختلف را توصیه می‌کند. تعداد وعده‌هایی که باید مصرف کنید به کالری دریافتی روزانه شما بستگی دارد.

به عنوان مثال، هر روز یک فرد معمولی که از رژیم DASH استفاده می‌کند حدوداً موارد زیر را مصرف می‌کند:

• پنج وعده سبزیجات

• پنج وعده میوه

• هفت وعده کربوهیدرات سالم مانند غلات کامل

• دو وعده لبنیات کم چرب

• دو وعده یا کمتر از گوشت بدون چربی

رژیم غذایی اصولی

داشتن یک رژیم غذایی اصولی و متعادل یکی از مهمترین کارهایی است که می‌توانید برای محافظت از سلامت خود انجام دهید. در واقع، تا 80 درصد از بیماری‌های قلبی و سکته زودرس را می‌توان از طریق انتخاب‌ها و عادات زندگی‌تان، مانند داشتن یک رژیم غذایی اصولی و فعالیت بدنی، پیشگیری کرد.

یک رژیم غذایی اصولی شامل موارد زیر می باشد:

1. خوردن مقدار زیادی سبزیجات و میوه

این یکی از مهمترین عادات غذایی است. سبزیجات و میوه‌ها مملو از مواد مغذی (آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر) هستند و با سیر نگه داشتن طولانی مدت به شما کمک می‌کنند وزن سالمی داشته باشید.

در هر وعده غذایی و میان وعده نصف بشقاب خود را با سبزیجات و میوه پر کنید.

2. انتخاب غذاهای غلات کامل

غذاهای سبوس دار شامل نان و کراکر غلات کامل، برنج قهوه‌ای یا وحشی، کینوآ، بلغور جو دوسر و جو پوسته شده است. آنها با استفاده از غلات کامل تهیه می‌شوند. غذاهای غلات کامل دارای فیبر، پروتئین و ویتامین‌های گروه B هستند که به شما کمک می‌کند مدت طولانی تری سالم و سیر بمانید.

به جای غلات فرآوری شده یا تصفیه شده مانند نان سفید و پاستا، گزینه‌های غلات کامل را انتخاب کنید.

یک چهارم بشقاب خود را با غلات کامل پر کنید.

3. خوردن غذاهای پروتئینی

غذاهای پروتئینی شامل حبوبات، آجیل، دانه‌ها، توفو، نوشیدنی سویا غنی شده، ماهی، صدف، تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی از جمله شکار وحشی، شیر کم چرب، ماست‌های کم چرب، کفیر کم چرب و پنیرهایی با چربی و سدیم کمتر است.

پروتئین به ساخت و حفظ استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و پوست کمک می‌کند.

هر روز پروتئین بخورید.

سعی کنید هر هفته حداقل دو وعده ماهی بخورید و غذاهای گیاهی را بیشتر انتخاب کنید.

محصولات لبنی منبع عالی پروتئین هستند. گزینه‌های کم چرب و بدون طعم را انتخاب کنید.

یک چهارم بشقاب خود را با غذاهای پروتئینی پر کنید.

4. محدود کردن غذاهای فرآوری شده

غذاهای فرآوری شده، غذاهایی هستند که از منبع غذایی اصلی خود تغییر یافته و دارای مواد افزودنی زیادی هستند. در طول فرآوری، اغلب مواد مغذی مهم مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر حذف و نمک و شکر اضافه می‌شود. نمونه‌هایی از غذاهای فرآوری شده عبارتند از: فست فودها، هات داگ، چیپس، کلوچه، پیتزای منجمد، گوشت اغذیه فروشی، برنج سفید و نان سفید.

برخی از غذاهای کم فرآوری شده مشکلی ندارند. اینها غذاهایی هستند که کمی تغییر یافته‌اند اما حاوی مواد افزودنی صنعتی کمی هستند. غذاهای حداقل فرآوری شده تقریباً تمام مواد مغذی ضروری خود را حفظ می‌کنند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از: سالاد آماده، سبزیجات و میوه‌های منجمد، تخم مرغ، شیر، پنیر، آرد، برنج قهوه‌ای، روغن و گیاهان خشک. وقتی به شما توصیه می‌کنیم از غذاهای فرآوری شده استفاده نکنید، به این غذاهای کم فرآوری شده اشاره نمی‌کنیم.

5. آب را نوشیدنی انتخابی خود قرار دهید

آب از سلامتی حمایت می‌کند و بدون افزودن کالری به رژیم غذایی باعث هیدراتاسیون می‌شود.

نوشیدنی‌های قندی از جمله نوشیدنی‌های انرژی زا، نوشیدنی‌های میوه‌ای، آب میوه‌های 100% خالص، نوشابه‌های گازدار و قهوه‌های طعم دار دارای قند زیادی هستند و ارزش غذایی کمی دارند. نوشیدن کالری خالی بدون اینکه متوجه شوید آسان است و این منجر به افزایش وزن می‌شود.

بهترین رژیم غذایی

در این مقاله چند مورد از بهترین رژیم‌های غذایی وجود دارد.

1. رژیم کتوژنیک

مطمئناً، شما می‌توانید در ابتدا با این رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات، وزن کم کنید، که بدن شما را در حالت کتوز قرار می‌دهد و بدون اینکه کربوهیدراتی برای انرژی سوزانده شود، سلول‌های شما شروع به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده می‌کنند. اما نگه داشتن بدن در حالتی که اساساً در یک وضعیت بحرانی است، یک برنامه بلندمدت قابل اجرا نیست. و مشکلاتی مانند سردرد، درد عضلانی، یبوست و خستگی به همراه دارد.

2. رژیم فستینگ (روزه داری متناوب)

فستینگ یک استراتژی غذایی است که بین دوره‌های روزه داری و غذا خوردن قرار دارد.

اشکال مختلفی وجود دارد، از جمله روش 16/8، که شامل محدود کردن کالری دریافتی شما به 8 ساعت در روز است. روش 5: 2 نیز وجود دارد که مصرف کالری روزانه شما را به 500 تا 600 کالری دو بار در هفته محدود می‌کند.

روزه داری متناوب در حالی که در درجه اول به عنوان یک رژیم غذایی برای کاهش وزن شناخته می‌شود، ممکن است فواید قدرتمندی برای بدن و مغز شما داشته باشد.

رژیم فستینگ زمان مجاز غذا خوردن را محدود می‌کند، که راهی ساده برای کاهش کالری دریافتی شماست. این منجر به کاهش وزن می‌شود، مگر اینکه با خوردن بیش از حد غذا در طول دوره‌های مجاز غذا خوردن جبران کنید.

3. رژیم‌ اتکینز (کم کربوهیدرات)

رژیم‌های کم کربوهیدرات جزو محبوب ترین رژیم‌ها برای کاهش وزن هستند. به عنوان مثال می‌توان به رژیم اتکینز، رژیم کتوژنیک (کتو) و رژیم کم کربوهیدرات و چربی بالا (LCHF) اشاره کرد.

بعضی رژیم‌ها انواع کربوهیدرات‌ها را شدیدتر از سایرین کاهش می‌دهند. به عنوان مثال، رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات مانند رژیم کتو، این درشت مغذی را به کمتر از 10 درصد از کل کالری محدود می‌کند، در حالی که این درشت مغذی‌ها برای انواع دیگر 30 درصد یا کمتر است.

رژیم‌های کم کربوهیدرات مصرف کربوهیدرات شما را به نفع پروتئین و چربی محدود می‌کنند.

آنها معمولاً پروتئین بیشتری نسبت به رژیم‌های کم چرب دارند، که بسیار مهم است، زیرا پروتئین به کاهش اشتها، افزایش متابولیسم و حفظ توده عضلانی کمک می‌کند.

در رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات مانند اتکینز، بدن شما شروع به استفاده از اسیدهای چرب به جای کربوهیدرات برای انرژی با تبدیل آنها به کتون می‌کند. این فرآیند کتوز نامیده می‌شود.

رژیم‌های کم کربوهیدرات ممکن است عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، از جمله سطح کلسترول بالا و فشار خون را کاهش دهد. آنها همچنین سطح قند خون و انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود می‌بخشند.

رژیم‌های کم کربوهیدرات به کاهش وزن کمک می‌کنند و مؤثرتر از رژیم‌های کم‌چرب معمولی هستند.

4. رژیم پروتئین

رژیم‌های پر پروتئین معمولاً شامل مقادیر زیادی پروتئین و فقط مقدار کمی کربوهیدرات هستند. اکثر افراد می توانند با خوردن گوشت، ماهی، محصولات لبنی، لوبیا و حبوبات، تخم مرغ و سبزیجات نسبتاً غنی از پروتئین مانند مارچوبه و اسفناج از رژیم غذایی پر پروتئین پیروی کنند.

5.رژیم‌ گیاه خواری

گیاهخواری و وگان محبوب ترین نسخه‌های رژیم‌های غذایی گیاهی هستند که محصولات حیوانی را به دلایل بهداشتی، اخلاقی و محیطی محدود می‌کنند.

با این حال، رژیم‌های گیاهی انعطاف پذیرتری نیز وجود دارد، مانند رژیم غذایی انعطاف پذیر. این یک رژیم غذایی گیاهی است که به شما اجازه می‌دهد محصولات حیوانی را در حد اعتدال مصرف کنید.

رژیم‌های گیاهخواری معمولی، انواع گوشت را محدود می‌کنند اما محصولات لبنی را مجاز می‌دانند. رژیم‌های معمولی وگان تمام محصولات حیوانی، از جمله لبنیات، کره و گاهی اوقات دیگر محصولات جانبی مانند عسل را محدود می‌کند.

رژیم غذایی انعطاف پذیر قوانین یا توصیه‌های مشخصی در مورد کالری و درشت مغذی‌ها ندارد، بنابراین بیشتر یک سبک زندگی در نظر گرفته می‌شود تا یک رژیم. اصول آن عبارتند از:

• مصرف پروتئین از گیاهان به جای حیوانات

• خوردن میوه‌های بیشتر، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل

• خوردن کمتر مواد فرآوری شده و طبیعی ترین اشکال غذاها

• محدود کردن قند و شیرینی

6.رژیم غذایی اورنیش

رژیم غذایی اورنیش بر روی غذاهای کم‌چرب تمرکز  و پیروان را تشویق می‌کند که از غذاهای گیاهی مانند میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل و حبوبات استفاده کنند. این یک رژیم گیاهخواری لاکتو-اوو است، یعنی پیروان را از خوردن گوشت، ماهی یا مرغ منع می‌کند، اما محصولات لبنی و تخم مرغ قابل استفاده هستند.

افرادی که از این رژیم غذایی استفاده می کنند، تشویق می‌شوند که کربوهیدرات‌های بد مانند کربوهیدرات‌های تصفیه شده، شکر، آرد سفید و برنج سفید را محدود کنند، در حالی که روی چربی‌های سالم از روغن ماهی، آجیل و دانه‌ها، همراه با پروتئین‌های گیاهی مانند سفیده تخم مرغ توفو، لوبیا، و حبوبات، تمرکز کنند.

این رژیم واقعاً مربوط به کیفیت غذا و تراکم مواد مغذی است که به کاهش وزن کمک می‌کند. در سطح پایه، غذاهای کم چرب معمولا کالری کمتری دارند و به کاهش وزن کمک می‌کنند. و به طور پیش فرض برای کاهش وزن مفید است.

در ادامه رژیم‌هایی که مناسب نیستند آورده شده است.

1 .رژیم سرخپوشان (پالئو)

رژیم پالئو هنوز هم سر و صدای زیادی دارد، البته برای انسان‌های امروزی تقریبا غیرممکن است که در درازمدت به این رژیم پایبند باشند. بر اساس الگوهای غذایی اجداد پارینه سنگی ما، این رژیم مستلزم رعایت دقیق غذاهایی است که شکار و جمع آوری می‌شد، از جمله گوشت بدون چربی، آجیل و دانه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات. در حالی که غذاهای فرآوری شده را حذف می‌کند، لبنیات، غلات، لوبیا و حبوبات را نیز حذف می‌کند. رعایت هر رژیم غذایی که فهرست واضحی از موارد غیرمجاز داشته باشد، بسیار سخت است.

شما رژیمی می‌خواهید که به شما احساس تعادل عاطفی و فیزیکی بدهد. در حالی که حذف غذاهای فرآوری شده چیز خوبی است، حذف کامل غلات کامل سالم شما را با کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم مواجه می‌کند.

2. رژیم غذایی سیرتفود

اسموتی‌های کلم به دلیل کاهش وزن اخیر آدل که روزنامه‌ها آن را به رژیم غذایی سخت سیرتفود مرتبط کرده‌اند، ناگهان پرفروش می‌شوند. این رژیم بر قدرت غذاهای حاوی گروهی از پروتئین‌ها به نام سیرتوئین‌ها، از جمله کلم پیچ، توت فرنگی، پیاز، سویا، جعفری، چای ماچا و ماهی‌های روغنی مانند سالمون و ماهی خال مخالی تمرکز دارد. مرحله اول رژیم غذایی شامل مقدار زیادی آب میوه سبز و کالری محدود است.

محدود کردن کالری همیشه منجر به کاهش وزن کوتاه مدت می‌شود، اما هیچ مطالعه مستقلی برای حمایت از این رژیم وجود نداشته است.

3. رژیم مایر

این رژیم غذایی شامل کاهش گلوتن و لبنیات، خوردن غذاهای با قلیایی بالا مانند ماهی و سبزیجات، و آهسته و آگاهانه غذا خوردن (از جمله جویدن هر لقمه غذا حداقل 40 بار!) است. برای به دست آوردن تجربه کامل مایر، باید از یک کلینیک گران قیمت در اتریش دیدن کنید، بنابراین بهتر است فقط از یک رژیم غذایی گیاهی پیروی کنید و فراموش نکنید که بدون حواس پرتی غذا بخورید.

رژیم غذایی ناسالم

رژیم غذایی ناسالم و در نتیجه سوء تغذیه، عامل اصلی بیماری‌های غیرواگیر هستند. درباره این موضوع و اینکه چگونه افزایش دسترسی به غذاها و نوشیدنی‌های ناسالم جایگزین انتخاب‌های سالم‌تر می‌شود و اینکه چه اقدامات و سیاست‌هایی را می‌توان برای بهبود رژیم‌های غذایی و ارتقای سلامت در جوامع ما انجام داد، بیشتر بدانید.

نکات کلیدی

• رژیم غذایی ناسالم و سوء تغذیه ناشی از آن، محرک‌های اصلی بیماری‌های غیرواگیر (NCD) در سراسر جهان هستند.

• سوء تغذیه شامل کاهش وزن، اضافه وزن و چاقی و سایر بیماری‌های غیرواگیر مرتبط با رژیم غذایی مانند دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی عروقی (بیماری‌های قلبی) و سکته مغزی و برخی سرطان‌ها می‌شود.

• آنچه مردم می‌خورند در چند دهه اخیر به طرز چشمگیری تغییر کرده است. این امر به دلیل تغییر به سمت غذاهای پرکالری و چرب، غذا خوردن در بیرون از خانه و افزایش اندازه وعده‌های غذایی همراه با مصرف کمتر میوه، سبزیجات و غذاهای پرفیبر بوده است.

• مردم به طور فزاینده‌ای در معرض غذاهای فوق فرآوری شده و رژیم غذایی ناسالم قرار می‌گیرند که منجر به سلامت ضعیف تر می‌شود.

رژیم غذایی ناسالم و سوء تغذیه

سوءتغذیه زمانی اتفاق می‌افتد که بدن به اندازه کافی مواد مغذی مناسب را برای عملکرد صحیح دریافت نمی‌کند. که هم به‌عنوان ‌تغذیه کم، مانند لاغری و کوتاه‌قدی، و هم به‌عنوان اضافه وزن، چاقی، و بیماری‌های غیرواگیر مرتبط با رژیم غذایی مانند بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی، دیابت نوع ۲ و برخی سرطان‌ها ظاهر شود.

رژیم غذایی ناسالم باعث افزایش وزن ناسالم و سلامت ضعیف مرتبط با رژیم می‌شود. این رژیم‌های غذایی ناسالم شامل غذاها و نوشیدنی‌هایی با سطوح بالای انرژی (کالری)، نمک، شکر و چربی‌ها، به ویژه چربی‌های ترانس صنعتی است.

در سراسر جهان، 1.9 میلیارد بزرگسال دارای اضافه وزن یا چاقی و 462 میلیون نفر دچار کمبود وزن هستند. در مطالعه‌ای که به بررسی مرگ و میرهای جهانی از سال 1990 تا 2017 پرداخت، مشخص شد که از هر پنج مرگ، یک مورد نتیجه تغذیه نامناسب است.

رژیم غذایی برای کاهش وزن

بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن چیست؟ این سوالی است که بیشتر افراد وقتی تصمیم می‌گیرند که باید مقداری وزن کم کنند، در ذهنشان نقش می‌بندد، در حالی که این یک سوال غیرمنطقی نیست، اما به یک برنامه و رژیم غذایی مطلوب نیاز دارد، یعنی برنامه‌ریزی برای داشتن یک روش کاملاً محدودکننده از غذا خوردن برای مدتی، تا زمانی که وزن کم شود، و سپس به غذا خوردن به حالت عادی برگردید. به جای پذیرش «رژیم‌های غذایی مد روز»، افرادی که وزن کم کرده‌اند – و آن را حفظ کرده‌اند – معمولاً به سمت عادات غذایی سالم‌تر رفته‌اند.

جایگزین کردن غذاهای ناسالم با غذاهای سالم – نه برای چند هفته، بلکه برای همیشه – به شما کمک می‌کند تا وزن خود را کاهش دهید و در عین حال فواید متعدد دیگری را نیز ارائه دهید. بنابراین مجموعه بهتری از سوالات ممکن است این باشد: «رژیم غذایی سالم چیست؟ یک رژیم غذایی سالم چگونه به نظر می‌رسد؟ »

یک رژیم غذایی سالم، غذاهای طبیعی و فرآوری نشده را به جای وعده‌های غذایی و میان وعده‌های از پیش بسته بندی شده ترجیح می‌دهد. متعادل است، به این معنی که تمام مواد مغذی و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما را برای عملکرد بهتر فراهم می‌کند. بر  مصرف غذاهای گیاهی – به ویژه میوه‌ها و سبزیجات – به جای غذاهای حیوانی تاکید دارد. حاوی مقدار زیادی پروتئین است. قند و نمک آن کم  و شامل “چربی‌های سالم” از جمله ماهی، روغن زیتون و سایر روغن‌های گیاهی است.

چند نمونه وعده غذایی سالم برای کاهش وزن

صبحانه: یک کاسه پرک سبوس با توت فرنگی برش خورده و گردو با شیر بدون چربی

برای ناهار: یک ساندویچ بوقلمون روی گندم با سبزیجات و یک سس روغن زیتون و سرکه.

برای شام: یک استیک ماهی قزل آلا روی اسفناج.

برای داشتن یک رژیم غذایی سالم لازم نیست تنقلات را حذف کنید. میان وعده‌های سالم برای کاهش وزن شامل بادام یا پسته، پنیر رشته‌ای با یک سیب، ماست یونانی یا یک موز با کره بادام زمینی است.

قبل از اینکه سفر کاهش وزن خود را شروع کنید، در مورد انواع غذاهای سالمی که از آنها لذت می‌برید، فکر کنید تا بتوانید هنگام برنامه ریزی برای وعده‌های غذایی و میان وعده‌های خود، انتخاب‌های زیادی داشته باشید. به یاد داشته باشید که بهترین رژیم غذایی رژیمی است که به آن پایبند هستید، بنابراین عجله نکنید و دسته‌ای از “غذاهای سالم” را که می‌دانید هرگز نمی‌خورید، خریداری نکنید.

رژیم غذایی روزانه

رژیم غذایی روزانه برای کاهش وزن به طوری طراحی می‌شود تا به شما کمک کند با کالری کمتر احساس انرژی و رضایت داشته باشید تا نیم تا 1 کیلو در هفته وزن کم کنید.

با رژیم غذایی روزانه آسان وزن کم کنید، خوب بخورید و احساس خوبی داشته باشید. این رژیم با داشتن بهترین غذاها برای کاهش وزن، غذاهای پر پروتئین و فیبر بالا به کاهش وزن کمک می‌کند و باعث می‌شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید.

مجموع کالری در کنار هر وعده غذایی ذکر شده است، بنابراین شما می‌توانید به راحتی چیزهایی را که مناسب می‌دانید، اضافه یا حذف کنید. این برنامه غذایی سالم را با ورزش روزانه همراه کنید تا در مسیر کاهش نیم تا 1 کیلو در هفته، از راهی سالم قرار بگیرید!

با بروکلی میزان دقیق کالری مصرفی، ایجاد تعادل در مصرف وعده های غذایی، رسیدن به وزن ایده آل و رژیم غذایی سالم را دریافت کنید.

اپلیکیشن کالری‌ شمار بروکلی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها