مضرات مصرف بیش از حد مواد قندی

مضرات مصرف بیش از حد مواد قندی سرویس پرداخت شناسه دار زرین پال
کالری شمار بروکلی > تغذیه > مضرات مصرف بیش از حد مواد قندی

مصرف بیش از شش قاشق چای‌خوری شکر در روز را برای زنان و نه قاشق چای‌خوری برای مردان توصیه نمی شود. برخی از منابع قند واضح هستند مانند نوشابه، آب نبات، یا شکری که به قهوه خود اضافه می کنید، اما مواد شیرین به روش های غیرمنتظره ای وارد رژیم غذایی شما می شوند.

خطرات قند اضافی

بیشتر مردم از ارتباط بین قند و خرابی دندان ها یا افزایش وزن آگاه هستند. اما از بسیاری از راه‌های دیگری که قند بیش از حد بر سلامتی تأثیر می گذارد، اطلاعی ندارند.

حد توصیه شده روزانه AHA رابطه بین قند اضافی و بیماری قلبی را تشخیص می دهد که هنوز هم قاتل شماره یک مردان و زنان است. به طور خلاصه، قند اضافی به قندی اطلاق می شود که توسط شما یا یک تولید کننده به غذا اضافه شده است، نه قند طبیعی موجود در میوه های تازه یا سیب زمینی شیرین.

افرادی که 17 تا 21 درصد از کالری خود را از قند اضافی مصرف می کردند، در مقایسه با افرادی که فقط 8 درصد از کالری خود را از قند اضافی مصرف می کردند، 38 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی بودند. اگر روزانه 1600 کالری می خورید (نیازهای معمول یک زن بالغ)، 8 درصد آن معادل 128 کالری قند اضافی در روز است. یک قوطی نوشابه حدود 150 کالری دارد.

قند اضافی شانس ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. در یک مطالعه بزرگ که بیش از 175 کشور را تحت پوشش قرار داد، محققان تخمین می‌زنند که هر 150 کالری افزایش در مصرف قند به ازای هر فرد در روز با 1.1 درصد افزایش در نسبت جمعیت مبتلا به دیابت مرتبط است.

برخی از سرطان ها نیز با مصرف بیش از حد قند مرتبط هستند. این ارتباط ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم باشد، زیرا قند با افزایش وزن، التهاب و مقاومت به انسولین مرتبط است که همگی خطر سرطان را افزایش می‌دهند.

قند اضافی نیز بر سلامت پوست تأثیر می گذارد. کسانی که به طور منظم قند اضافه مصرف می‌کنند 30 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آکنه هستند. و برای افراد مسن تر، قند بیش از حد با افزایش تشکیل محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته یا AGEs، پیری را تسریع می کند، که پروتئین های مسئول الاستیسیته پوست را ویران می کند.

قند بیش از حد نیز با افزایش تولید اسید اوریک مرتبط است، که خطر ابتلا به نقرس را افزایش می‌دهد، شکل دردناکی از آرتریت که حتی در افراد جوان‌تر در حال افزایش است.

در نهایت، مقدار زیاد مواد شیرین انرژی شما را از بین می برد. دانشمندان با استفاده از داده های بیش از 30 مطالعه منتشر شده، تأثیر قند را بر جنبه های مختلف خلق و خو، از جمله خستگی، عصبانیت، هوشیاری و افسردگی بررسی کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که قند می‌خوردند، نسبت به کسانی که قند مصرف نمی‌کردند، احساس خستگی بیشتری می‌کردند و هوشیاری کمتری داشتند – به‌ویژه در یک ساعت اول پس از مصرف – حتی زمانی که در فعالیت‌های ذهنی و فیزیکی سخت شرکت می‌کردند. آنها همچنین هیچ اثر مثبتی بر روی هیچ جنبه ای از خلق و خوی پس از مصرف شکر پیدا نکردند، یعنی این یک اشتباه است که قند شما را خوشحال می کند.

مصرف قند اضافی با افسردگی مرتبط است. کسانی که بیشترین میزان مصرف قند اضافه را داشتند به طور قابل توجهی بیشتر در معرض افسردگی بودند.

نحوه کاهش مصرف قند

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش مصرف، حذف نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه، چای شیرین، لیموناد و مانند آن است. وقتی صحبت از غذاهای شیرین واضح مانند محصولات پخته شده، بستنی و سایر خوراکی ها می شود، انتخابی و استراتژیک باشید. زیاده‌روی‌ها را در مقیاسی از 0 تا 5 رتبه‌بندی کنید و خوراکی هایی که امتیاز کمتری دارند را برای مصرف انتخاب کنید.

از چیزهایی که واقعاً خاص هستند لذت ببرید، اما برای ایجاد تعادل، ترفندهایی ساده ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر می‌دانید که بعد از ناهار یک کلوچه می‌خواهید، به جای ساندویچ یا بسته‌بندی حاوی کربوهیدرات، یک سالاد پر از سبزیجات با پروتئین بدون چربی انتخاب کنید. و برای کشف منابع پنهان قند، یک برچسب خوان مشتاق شوید. نه تنها به گرم قند موجود در برچسب خوراکی ها ، بلکه به لیست مواد تشکیل دهنده عباراتی که به -ose ختم می شوند، مانند گلوکز، فروکتوز، دکستروز و مالتوز و همچنین به کلمه شربت نگاه کنید.

هنگامی که اساس رژیم غذایی شما غذای کامل تازه و فرآوری نشده باشد و مقدار کمتری از آنچه می خورید در یک بسته باشد، به طور خودکار میزان شکر اضافه شده خود را کاهش می دهید. ممکن است تاثیرگذارترین تغییری باشد که می توانید برای انرژی روزمره و سلامت کلی خود ایجاد کنید.

بروکلی یک مشاور روزمره و معتبر، خوانندگان را با نکات تغذیه ای و کالری شمار سریع و سالم همراه با پشتیبانی متخصص توانمند می سازد تا انتخاب روشنگری در مورد غذا، تغذیه، سلامتی و سبک زندگی درست داشته باشند. با بروکلی میزان دقیق کالری مصرفی، ایجاد تعادل در مصرف وعده های غذایی، رسیدن به وزن ایده آل و رژیم غذایی سالم را دریافت کنید.

اپلیکیشن کالری‌ شمار بروکلی